Zenzo

Skratky s dôležitým významom

Používame ich každý deň, pričom o tom niekedy ani nevieme. Zenzo je okrem názvu nášho združenia taktiež skratkou, ktorá znamená Združenie pre Efektívne Nástroje Zberu Odpadov. Nekráčať s dobou si dnes nemôže dovoliť nikto a výnimkou nie je ani odpadové hospodárstvo. Klasický kontajnerový zber komunálneho a triedeného odpadu síce na Slovensku používame desaťročia, no nie vždy je tradícia tou správnou cestou. Najmä, ak ide o environmentálne ciele a dlhodobú udržateľnosť. Zber odpadov s použitím Efektívnych Nástrojoch Zberu Odpadov prináša viaceré benefity samospráve, obyvateľom i životnému prostrediu. V našich článkoch sa dočítate o konkrétnych príkladoch z praxe i o všeobecných princípoch fungovania inovatívnych prístupov k zberu odpadu. Tu si vysvetlíme dva veľmi dôležité a efektívne prístupy k modernému nakladaniu s odpadmi, ktoré majú preukázateľne priaznivý vplyv na spomenuté faktory.

D2D

Door to door collection – v preklade zber odpadu od dverí je z hľadiska environmentálnych cieľov  najlepším systémom zberu odpadu vhodným pre európsku hierarchiu odpadového hospodárstva.  Ciele odpadového hospodárstva, ktoré Európska Únia určuje, ako aj vlastné (častokrát odvážnejšie ciele jednotlivých krajín) nie sú utopické, zber od dverí ich dosahuje a prekonáva. Samosprávy, ktoré zaviedli selektívny zber odpadu od dverí, zažívajú výrazné zníženie miery zmesového komunálneho odpadu. Podobné miery zníženia produkcie odpadu nedosahuje žiaden iný systém a to kvôli nasledovným dôvodom:

Zabránim zberu iného, ako komunálneho odpadu – Zavedením zberu od dverí sa odstráni väčšina pouličných kontajnerov, a tak sa prestane zhromažďovať odpad, ktorý sa v ňom nenachádzal legálne – ktorý bol týmto spôsobom nezákonne vyhadzovaný. Napríklad priemyselný odpad, odpad zo záhrad, bioodpad, stavebný odpad, atď. Keď sú pouličné kontajner odstránené, tieto formy nezákonnej likvidácie sú viditeľnejšie a tým ľahšie odhaliteľné.

Odpadová turistika – V oblasti odpadového hospodárstva je zodpovedná za malú časť celkového zníženia odpadu, ku ktorému dôjde pri zavedení systému zberu od dverí. Odpadová turistika nastáva, keď percento ľudí nesúhlasí so systémom odpadu vo svojom okolí, alebo meste a nepravidelne ukladajú svoj domáci odpad do pouličných kontajnerov umiestnených v blízkych mestách, alebo ho nezákonne odhadzujú v prírode – nelegálne skládky. Objem takéhoto odpadu je takmer zanedbateľný, no potenciálne veľmi viditeľný. Pri odhaľovaní tejto činnosti musia obce spolupracovať.

Zmena návykov obyvateľov – Zavedenie systému zberu triedeného odpadu od dverí si vyžaduje informačné kampane, ktoré musia osloviť celú populáciu. Tie môžu zahŕňať stretávanie sa s obyvateľstvom, rozhovory s manažmentom podnikov, so združeniami, komunitami, atď. Keď sú ľudia zodpovední za nakladanie s vlastným odpadom, sú si viac vedomí svojej vlastnej zodpovednosti za vyprodukovaný odpad a tiež environmentálnych dôsledkov nesprávneho nakladania s odpadmi. To vedie k zmenám v návykoch domácností – v obciach, kde funguje zber od dverí, ľudia do svojho každodenného správania začleňujú nové ekologické návyky: nákup výrobkov vo veľkom, s minimálnym obalovým materiálom, vyhýbanie sa výrobkom na jednom použitie, odmietnutie reklamy v poštovej schránke, atď.

Používanie prevzdušnených nádob – V niektorých obciach, kde systém zberu od dverí funguje, sú v domácnostiach povinne zavedené prevzdušnené koše s kompostovateľnými vrecami na zber biologického odpadu. Charakteristickým rysom kompostovateľných vriec je práve ich priedušnosť. Kombinované použitie kompostovateľných vriec a prevzdušnených nádob znižuje veľkú časť vlhkosti v biologickom odpade a dosahuje odparenie vody o 3 až 4 %. (Martin. P., „Dopady použitia kompostovateľného vaku pri nakladaní s biologickým odpadom“). Ďalej táto nepretržitá výmena vzduchu medzi odpadom  a prostredím redukuje anaeróbnu fermentáciu – hnilobu. To je pre používateľa jasnou výhodou – zníženie zápachov, plesní, múch a kondenzácie v koši.

Domáce kompostovanie – Stáva sa dôležitým nástrojom v oblasti predchádzania vzniku odpadu. Kompostér ročne zkompostuje v priemere 200 až 250 kg biologického a zeleného odpadu. Nakladanie s touto organickou hmotou znižuje množstvo odpadu pri zdroji. O toľko menej odpadu sa musí ďalej zbierať, prepravovať a spracovávať v zariadeniach na spracovanie biologického odpadu. Mnoho obcí so zavedeným systémom zberu od dverí propaguje domáce kompostovanie, ako doplnkový prvok systému zberu odpadov.

Zber odpadu od dverí zavedený spolu so systémami odmeňovania – Odmeňovanie povzbudzuje ďalšiu účasť na triedenom zbere a dosahuje ešte väčšie zníženie odpadu. V systéme PAYT („plať za to, čo vyhodíš“) každá domácnosť a podnik zaplatí poplatok za odpad podľa jeho množstva a druhu, ktorý vytvára – na rozdiel od obvyklých paušálnych poplatkov za odpad, pri ktorých každý občan platí rovnako bez ohľadu na to, či odpad triedi, alebo nie. Tento systém vytvára silnú motiváciu v oblasti predchádzania vzniku odpadu a triedeného zberu odpadu  – čím menej odpadu vyprodukujete, tým menej zaplatíte. Väčšina z týchto systémov PAYT si vyžaduje implementáciu systému zberu od dverí.

Zber od dverí nie je drahší, ako akýkoľvek iný systém selektívneho zberu odpadu. Systém zberu od dverí odpadu prináša tieto pozitíva: nízka frekvencia zberu zmesového odpadu, prerozdeľovanie zdrojov na zvýšenie zozbieraného organického odpadu, vyhýbanie sa ekonomicky nákladnému čisteniu a údržbe pouličných kontajnerov, zvyšovanie nákladov na konečné čistenie a rast príjmov z recyklácie.

Viac sa o princípe zberu od dverí dozviete v našich článkoch:
https://www.zenzo.sk/posudenie-efektivity-roznych-systemov-zberu-komunalneho-odpadu/
https://www.zenzo.sk/triedeny-zber-odpadu-od-dveri-k-dveram-a-jeho-vplyv-na-predchadzanie-vzniku-odpadu/
https://www.zenzo.sk/environmentalne-vysledky-zberu-od-dveri/

PAYT

PAYT je skratka pre „Pay as you throw“, čo v preklade znamená „plať za to, čo vyhodíš“. Logické, nie? A nie len to – je to výhodné ako pre ľudí, tak pre mestá a životné prostredie. Nové komunitné smernice v článku 4 Nariadenia 2008/98/CE hovoria o nových princípoch nakladania s odpadmi: „Členské štáty majú využiť ekonomické nástroje a iné prostriedky pre stimulovanie princípu hierarchie odpadov. Ide o nástroje spomenuté v Dodatku IV k Nariadeniu 2008/98/EC, alebo iné vhodné nástroje a alternatívy.” Spomedzi rôznych ekonomických nástrojov pre motiváciu k aplikácii princípov hierarchie odpadov (spísaných v Článku 4, odsek 3 Nariadenia 2008/98/CE), je dôležité spomenúť prevzatie rôznych finančných a rozpočtových nástrojov, ktorými sú aj spomínané postupy princípu PAYT („plať za to, čo vyhodíš“). Ukazuje sa, že kroky Európskej komisie smerom k osvojeniu si Nariadenia 2018/851/EU z 30.5.2018, zahŕňajúce postupy PAYT sú skutočne efektívne. V oblastiach, kde sú tieto postupy aplikované, občania vyvíjajú väčšiu snahu znižovať produkciu ich odpadu a zároveň sú oveľa viac zapojení do triedeného zberu.

PAYT je vo väčšine prípadoch aplikovaný na základe objemu odpadu a/alebo frekvencie jeho zberu z domácností. Pričom prípady, pri ktorých sa PAYT zameriava na hmotnosť vyzbieraného odpadu sú zriedkavé. Viaceré členské štáty si osvojili zmiešaný systém, ktorý využíva rôzne postupy k registrovaniu zberu odpadov z jednotlivých domácností, alebo k identifikácii majiteľa odpadu. Daňový základ a výška poplatku za odpad sa líši v každom členskom štáte, čo znamená, že metódy aplikácie tejto odpadovej politiky sa líšia a nedajú sa medzi sebou objektívne porovnávať. Prístup založený na objeme odpadu je aplikovaný oveľa častejšie, ako prístup založený na hmotnosti odpadu. Tento fakt hovorí o tom, že i relatívne jednoduchá infraštruktúra môže byť natoľko efektívna, aby zmenila správanie domácností produkujúcich odpad a tým uskutočnila ciele kladené na komunálny odpad v rámci jeho redukcie a triedenia.

Zavedenie schémy PAYT môže vyzerať napríklad takto:

Každej domácnosti zapojenej do systému je vypočítaný poplatok za odpad podľa miery odpadu, ktorý vyprodukuje. Tento poplatok pozostáva z dvoch hlavných zložiek. Z fixnej časti, ktorá je vypočítaná na základe počtu domácnosti a metrov štvorcových, ktoré konkrétna domácnosť má. Ďalšou časťou je variabilná časť, ktorá záleží od produkcie zmesového komunálneho odpadu a domáceho kompostovania. Fixná časť kryje základné množstvo zberov zmesového komunálneho odpadu jednej domácnosti a je zameraná na pokrytie fixných nákladov manažovania odpadového systému. Zároveň tiež slúži ako prevencia skládkovania a znečisťovania prostredia.

Tento prístup k zberu separovaného odpadu je úspešný nielen kvôli výsledkom dosiahnutých v miere triedenia a redukovania zmesového komunálneho odpadu, ale tiež v dosiahnutí väčšej čistoty jednotlivých zložiek triedeného odpadu, ktorá má za následok vyššiu kvalitu takto zozbieraného odpadu a materiálov. Táto situácia o to väčšmi zľahčuje prechod akejkoľvek ekonomiky na cirkulárnu.

Viac sa o princípe schémy PAYT dozviete v našich článkoch:
https://www.zenzo.sk/vyuzitie-systemu-pay-as-you-throw-pre-komunalne-odpady/
https://www.zenzo.sk/parma-a-jej-prechod-na-zber-odpadu-od-dveri/