Zenzo

Skratky s d├┤le┼żit├Żm v├Żznamom

Pou┼ż├şvame ich ka┼żd├Ż de┼ł, pri─Źom o tom niekedy ani nevieme. Zenzo je okrem n├ízvu n├í┼ího zdru┼żenia taktie┼ż skratkou, ktor├í znamen├í Zdru┼żenie pre Efekt├şvne N├ístroje Zberu Odpadov. Nekr├í─Źa┼ą s dobou si dnes nem├┤┼że dovoli┼ą nikto a v├Żnimkou nie je ani odpadov├ę hospod├írstvo. Klasick├Ż kontajnerov├Ż zber komun├ílneho a trieden├ęho odpadu s├şce na Slovensku pou┼ż├şvame desa┼ąro─Źia, no nie v┼żdy je trad├şcia tou spr├ívnou cestou. Najm├Ą, ak ide o environment├ílne ciele a dlhodob├║ udr┼żate─żnos┼ą. Zber odpadov s pou┼żit├şm Efekt├şvnych N├ístrojoch Zberu Odpadov prin├í┼ía viacer├ę benefity samospr├íve, obyvate─żom i ┼żivotn├ęmu prostrediu. V na┼íich ─Źl├ínkoch sa do─Ź├ştate o konkr├ętnych pr├şkladoch z praxe i o v┼íeobecn├Żch princ├şpoch fungovania inovat├şvnych pr├şstupov k zberu odpadu. Tu si vysvetl├şme dva ve─żmi d├┤le┼żit├ę a efekt├şvne pr├şstupy k modern├ęmu nakladaniu s odpadmi, ktor├ę maj├║ preuk├ízate─żne priazniv├Ż vplyv na spomenut├ę faktory.

D2D

Door to door collection ÔÇô v┬ápreklade zber odpadu od dver├ş je z h─żadiska environment├ílnych cie─żov ┬ánajlep┼í├şm syst├ęmom zberu odpadu vhodn├Żm pre eur├│psku hierarchiu odpadov├ęho hospod├írstva. ┬áCiele odpadov├ęho hospod├írstva, ktor├ę Eur├│pska ├Ünia ur─Źuje, ako aj vlastn├ę (─Źastokr├ít odv├í┼żnej┼íie ciele jednotliv├Żch kraj├şn) nie s├║ utopick├ę, zber od dver├ş ich dosahuje a prekon├íva. Samospr├ívy, ktor├ę zaviedli selekt├şvny zber odpadu od dver├ş, za┼ż├şvaj├║ v├Żrazn├ę zn├ş┼żenie miery zmesov├ęho komun├ílneho odpadu. Podobn├ę miery zn├ş┼żenia produkcie odpadu nedosahuje ┼żiaden in├Ż syst├ęm a┬áto kv├┤li nasledovn├Żm d├┤vodom:

Zabr├ínim zberu in├ęho, ako komun├ílneho odpadu ÔÇô Zaveden├şm zberu od dver├ş sa odstr├íni v├Ą─Ź┼íina pouli─Źn├Żch kontajnerov, a tak sa prestane zhroma┼ż─Ćova┼ą odpad, ktor├Ż sa v ┼łom nenach├ídzal leg├ílne ÔÇô ktor├Ż bol t├Żmto sp├┤sobom nez├íkonne vyhadzovan├Ż. Napr├şklad priemyseln├Ż odpad, odpad zo z├íhrad, bioodpad, stavebn├Ż odpad, at─Ć. Ke─Ć s├║ pouli─Źn├ę kontajner odstr├ínen├ę, tieto formy nez├íkonnej likvid├ície s├║ vidite─żnej┼íie a t├Żm ─żah┼íie odhalite─żn├ę.

Odpadov├í turistika ÔÇô V oblasti odpadov├ęho hospod├írstva je zodpovedn├í za mal├║ ─Źas┼ą celkov├ęho zn├ş┼żenia odpadu, ku ktor├ęmu d├┤jde pri zaveden├ş syst├ęmu zberu od dver├ş. Odpadov├í turistika nast├íva, ke─Ć percento ─żud├ş nes├║hlas├ş so syst├ęmom odpadu vo svojom okol├ş, alebo meste a nepravidelne ukladaj├║ svoj dom├íci odpad do pouli─Źn├Żch kontajnerov umiestnen├Żch v bl├şzkych mest├ích, alebo ho nez├íkonne odhadzuj├║ v pr├şrode ÔÇô neleg├ílne skl├ídky. Objem tak├ęhoto odpadu je takmer zanedbate─żn├Ż, no potenci├ílne ve─żmi vidite─żn├Ż. Pri odha─żovan├ş tejto ─Źinnosti musia obce spolupracova┼ą.

Zmena n├ívykov obyvate─żov ÔÇô Zavedenie syst├ęmu zberu trieden├ęho odpadu od dver├ş si vy┼żaduje informa─Źn├ę kampane, ktor├ę musia oslovi┼ą cel├║ popul├íciu. Tie m├┤┼żu zah┼Ľ┼ła┼ą stret├ívanie sa s obyvate─żstvom, rozhovory s mana┼żmentom podnikov, so zdru┼żeniami, komunitami, at─Ć. Ke─Ć s├║ ─żudia zodpovedn├ş za nakladanie s vlastn├Żm odpadom, s├║ si viac vedom├ş svojej vlastnej zodpovednosti za vyprodukovan├Ż odpad a tie┼ż environment├ílnych d├┤sledkov nespr├ívneho nakladania s odpadmi. To vedie k zmen├ím v n├ívykoch dom├ícnost├ş ÔÇô v obciach, kde funguje zber od dver├ş, ─żudia do svojho ka┼żdodenn├ęho spr├ívania za─Źle┼łuj├║ nov├ę ekologick├ę n├ívyky: n├íkup v├Żrobkov vo ve─żkom, s minim├ílnym obalov├Żm materi├ílom, vyh├Żbanie sa v├Żrobkom na jednom pou┼żitie, odmietnutie reklamy v po┼ítovej schr├ínke, at─Ć.

Pou┼ż├şvanie prevzdu┼ínen├Żch n├ídob ÔÇô V niektor├Żch obciach, kde syst├ęm zberu od dver├ş funguje, s├║ v dom├ícnostiach povinne zaveden├ę prevzdu┼ínen├ę ko┼íe s kompostovate─żn├Żmi vrecami na zber biologick├ęho odpadu. Charakteristick├Żm rysom kompostovate─żn├Żch vriec je pr├íve ich priedu┼ínos┼ą. Kombinovan├ę pou┼żitie kompostovate─żn├Żch vriec a prevzdu┼ínen├Żch n├ídob zni┼żuje ve─żk├║ ─Źas┼ą vlhkosti v biologickom odpade a dosahuje odparenie vody o 3 a┼ż 4 %. (Martin. P., ÔÇ×Dopady pou┼żitia kompostovate─żn├ęho vaku pri nakladan├ş s biologick├Żm odpadomÔÇť). ─Äalej t├íto nepretr┼żit├í v├Żmena vzduchu medzi odpadom┬á a prostred├şm redukuje anaer├│bnu ferment├íciu ÔÇô hnilobu. To je pre pou┼ż├şvate─ża jasnou v├Żhodou ÔÇô zn├ş┼żenie z├ípachov, plesn├ş, m├║ch a kondenz├ície v ko┼íi.

Dom├íce kompostovanie ÔÇô St├íva sa d├┤le┼żit├Żm n├ístrojom v oblasti predch├ídzania vzniku odpadu. Kompost├ęr ro─Źne zkompostuje v priemere 200 a┼ż 250 kg biologick├ęho a zelen├ęho odpadu. Nakladanie s touto organickou hmotou zni┼żuje mno┼żstvo odpadu pri zdroji. O to─żko menej odpadu sa mus├ş ─Ćalej zbiera┼ą, prepravova┼ą a spracov├íva┼ą v zariadeniach na spracovanie biologick├ęho odpadu. Mnoho obc├ş so zaveden├Żm syst├ęmom zberu od dver├ş propaguje dom├íce kompostovanie, ako doplnkov├Ż prvok syst├ęmu zberu odpadov.

Zber odpadu od dver├ş zaveden├Ż spolu so syst├ęmami odme┼łovania ÔÇô Odme┼łovanie povzbudzuje ─Ćal┼íiu ├║─Źas┼ą na triedenom zbere a dosahuje e┼íte v├Ą─Ź┼íie zn├ş┼żenie odpadu. V syst├ęme PAYT (ÔÇ×pla┼ą za to, ─Źo vyhod├ş┼íÔÇť) ka┼żd├í dom├ícnos┼ą a podnik zaplat├ş poplatok za odpad pod─ża jeho mno┼żstva a druhu, ktor├Ż vytv├íra ÔÇô na rozdiel od obvykl├Żch pau┼í├ílnych poplatkov za odpad, pri ktor├Żch ka┼żd├Ż ob─Źan plat├ş rovnako bez oh─żadu na to, ─Źi odpad triedi, alebo nie. Tento syst├ęm vytv├íra siln├║ motiv├íciu v oblasti predch├ídzania vzniku odpadu a trieden├ęho zberu odpadu┬á ÔÇô ─Ź├şm menej odpadu vyprodukujete, t├Żm menej zaplat├şte. V├Ą─Ź┼íina z t├Żchto syst├ęmov PAYT si vy┼żaduje implement├íciu syst├ęmu zberu od dver├ş.

Zber od dver├ş nie je drah┼í├ş, ako ak├Żko─żvek in├Ż syst├ęm selekt├şvneho zberu odpadu. Syst├ęm zberu od dver├ş odpadu prin├í┼ía tieto pozit├şva: n├şzka frekvencia zberu zmesov├ęho odpadu, prerozde─żovanie zdrojov na zv├Ż┼íenie zozbieran├ęho organick├ęho odpadu, vyh├Żbanie sa ekonomicky n├íkladn├ęmu ─Źisteniu a ├║dr┼żbe pouli─Źn├Żch kontajnerov, zvy┼íovanie n├íkladov na kone─Źn├ę ─Źistenie a rast pr├şjmov z recykl├ície.

Viac sa o princ├şpe zberu od dver├ş dozviete v na┼íich ─Źl├ínkoch:
https://www.zenzo.sk/posudenie-efektivity-roznych-systemov-zberu-komunalneho-odpadu/
https://www.zenzo.sk/triedeny-zber-odpadu-od-dveri-k-dveram-a-jeho-vplyv-na-predchadzanie-vzniku-odpadu/
https://www.zenzo.sk/environmentalne-vysledky-zberu-od-dveri/

PAYT

PAYT je skratka pre ÔÇ×Pay as you throwÔÇť, ─Źo v preklade znamen├í ÔÇ×pla┼ą za to, ─Źo vyhod├ş┼íÔÇť. Logick├ę, nie? A nie len to ÔÇô je to v├Żhodn├ę ako pre ─żud├ş, tak pre mest├í a ┼żivotn├ę prostredie. Nov├ę komunitn├ę smernice v ─Źl├ínku 4 Nariadenia 2008/98/CE hovoria o nov├Żch princ├şpoch nakladania s odpadmi: ÔÇ×─îlensk├ę ┼ít├íty maj├║ vyu┼żi┼ą ekonomick├ę n├ístroje a in├ę prostriedky pre stimulovanie princ├şpu hierarchie odpadov. Ide o n├ístroje spomenut├ę v Dodatku IV k Nariadeniu 2008/98/EC, alebo in├ę vhodn├ę n├ístroje a alternat├şvy.ÔÇŁ Spomedzi r├┤znych ekonomick├Żch n├ístrojov pre motiv├íciu k aplik├ícii princ├şpov hierarchie odpadov (sp├şsan├Żch v ─îl├ínku 4, odsek 3 Nariadenia 2008/98/CE), je d├┤le┼żit├ę spomen├║┼ą prevzatie r├┤znych finan─Źn├Żch a rozpo─Źtov├Żch n├ístrojov, ktor├Żmi s├║ aj spom├şnan├ę postupy princ├şpu PAYT (ÔÇ×pla┼ą za to, ─Źo vyhod├ş┼íÔÇť). Ukazuje sa, ┼że kroky Eur├│pskej komisie smerom k osvojeniu si Nariadenia 2018/851/EU z 30.5.2018, zah┼Ľ┼łaj├║ce postupy PAYT s├║ skuto─Źne efekt├şvne. V oblastiach, kde s├║ tieto postupy aplikovan├ę, ob─Źania vyv├şjaj├║ v├Ą─Ź┼íiu snahu zni┼żova┼ą produkciu ich odpadu a z├írove┼ł s├║ ove─ża viac zapojen├ş do trieden├ęho zberu.

PAYT je vo v├Ą─Ź┼íine pr├şpadoch aplikovan├Ż na z├íklade objemu odpadu a/alebo frekvencie jeho zberu z dom├ícnost├ş. Pri─Źom pr├şpady, pri ktor├Żch sa PAYT zameriava na hmotnos┼ą vyzbieran├ęho odpadu s├║ zriedkav├ę. Viacer├ę ─Źlensk├ę ┼ít├íty si osvojili zmie┼ían├Ż syst├ęm, ktor├Ż vyu┼ż├şva r├┤zne postupy k registrovaniu zberu odpadov z jednotliv├Żch dom├ícnost├ş, alebo k identifik├ícii majite─ża odpadu. Da┼łov├Ż z├íklad a v├Ż┼íka poplatku za odpad sa l├ş┼íi v ka┼żdom ─Źlenskom ┼ít├íte, ─Źo znamen├í, ┼że met├│dy aplik├ície tejto odpadovej politiky sa l├ş┼íia a nedaj├║ sa medzi sebou objekt├şvne porovn├íva┼ą. Pr├şstup zalo┼żen├Ż na objeme odpadu je aplikovan├Ż ove─ża ─Źastej┼íie, ako pr├şstup zalo┼żen├Ż na hmotnosti odpadu. Tento fakt hovor├ş o tom, ┼że i relat├şvne jednoduch├í infra┼ítrukt├║ra m├┤┼że by┼ą nato─żko efekt├şvna, aby zmenila spr├ívanie dom├ícnost├ş produkuj├║cich odpad a t├Żm uskuto─Źnila ciele kladen├ę na komun├ílny odpad v r├ímci jeho redukcie a triedenia.

Zavedenie sch├ęmy PAYT m├┤┼że vyzera┼ą napr├şklad takto:

Ka┼żdej dom├ícnosti zapojenej do syst├ęmu je vypo─Ź├ştan├Ż poplatok za odpad pod─ża miery odpadu, ktor├Ż vyprodukuje. Tento poplatok pozost├íva z dvoch hlavn├Żch zlo┼żiek. Z fixnej ─Źasti, ktor├í je vypo─Ź├ştan├í na z├íklade po─Źtu dom├ícnosti a metrov ┼ítvorcov├Żch, ktor├ę konkr├ętna dom├ícnos┼ą m├í. ─Äal┼íou ─Źas┼ąou je variabiln├í ─Źas┼ą, ktor├í z├íle┼ż├ş od produkcie zmesov├ęho komun├ílneho odpadu a dom├íceho kompostovania. Fixn├í ─Źas┼ą kryje z├íkladn├ę mno┼żstvo zberov zmesov├ęho komun├ílneho odpadu jednej dom├ícnosti a je zameran├í na pokrytie fixn├Żch n├íkladov mana┼żovania odpadov├ęho syst├ęmu. Z├írove┼ł tie┼ż sl├║┼żi ako prevencia skl├ídkovania a zne─Źis┼ąovania prostredia.

Tento pr├şstup k zberu separovan├ęho odpadu je ├║spe┼ín├Ż nielen kv├┤li v├Żsledkom dosiahnut├Żch v miere triedenia a redukovania zmesov├ęho komun├ílneho odpadu, ale tie┼ż v dosiahnut├ş v├Ą─Ź┼íej ─Źistoty jednotliv├Żch zlo┼żiek trieden├ęho odpadu, ktor├í m├í za n├ísledok vy┼í┼íiu kvalitu takto zozbieran├ęho odpadu a materi├ílov. T├íto situ├ícia o to v├Ą─Ź┼ími z─żah─Źuje prechod akejko─żvek ekonomiky na cirkul├írnu.

Viac sa o princ├şpe sch├ęmy PAYT dozviete v na┼íich ─Źl├ínkoch:
https://www.zenzo.sk/vyuzitie-systemu-pay-as-you-throw-pre-komunalne-odpady/
https://www.zenzo.sk/parma-a-jej-prechod-na-zber-odpadu-od-dveri/