Zenzo

─îerp├íme zo sk├║senost├ş, ver├şme v spolupr├ícu, sprostredk├║vame know-how, presvied─Źame v├Żsledkami

─îo rob├şme?

Sme nez├ívisl├Żm ob─Źianskym zdru┼żen├şm, ktor├ę sa zameriava na udr┼żate─żn├ę odpadov├ę hospod├írstvo s cie─żom vylep┼íi┼ą trieden├Ż zber a predch├ídza┼ą vzniku komun├ílnych odpadov. M├íme sk├║senosti so zav├ídzan├şm inovat├şvnych sch├ęm a n├ístrojov zberu odpadov, ako aj s optimalizovan├şm nakladania s odpadom. Pracujeme v medzin├írodnom expertnom prostred├ş, ktor├ęho know-how prin├í┼íame na Slovensko.

Po─Źas n├í┼ího p├┤sobenia sme uskuto─Źnili viacero ├║spe┼ín├Żch a prelomov├Żch projektov v odpadovom hospod├írstve. Organizovali a realizovali sme historicky prv├║ anal├Żzu kuchynsk├ęho odpadu z dom├ícnost├ş na Slovensku. Tej predch├ídzalo vypracovanie ┼ít├║die k zberu kuchynsk├ęho odpadu z dom├ícnost├ş v meste Bratislava, pod─ża ktorej sa tento odpad v hlavnom meste od okt├│bra 2021 zbiera. Mesto aj v tomto momente ├║spe┼íne aplikuje nami navrhnut├ę princ├şpy efekt├şvneho zberu odpadov od obyvate─żov. ┼át├║diu sme vypracovali pre na┼íe hlavn├ę mesto a v spolupr├íci so zberovou spolo─Źnos┼ąou OLO a.s. sme sa podie─żali na vytv├íran├ş obsahu komunika─Źnej kampane a pr├şprave strat├ęgie distrib├║cie n├ístrojov zberu kuchynsk├ęho odpadu pre obyvate─żov, ktorej sme sa tie┼ż osobne z├║─Źast┼łovali. Zavies┼ą nov├Ż druh zberu neznamen├í samozrejme automaticky dosahova┼ą skvel├ę v├Żsledky. Sme v┼íak hrd├ş, ┼że Bratislava sa m├┤┼że p├┤sobiv├Żmi v├Żsledkami p├Ż┼íi┼ą aj kv├┤li n├ím – sme autormi sp├┤sobov a ide├ş propag├ície zberu kuchynsk├ęho odpadu a osvety o potrebe a d├┤sledkoch jeho triedenia. Popri pokra─Źuj├║cej spolupr├íci s OLO sa v├Żznamne podie─żame aj na vytv├íran├ş ┼ít├║die pre zber kuchynsk├ęho odpadu z dom├ícnost├ş v meste Praha. Rovnako ako pri spolupr├íci s na┼í├şm hlavn├Żm mestom a spolo─Źnos┼ąou OLO, aj pre Prahu navrhujeme tie najefekt├şvnej┼íie sp├┤soby zberu kuchynsk├ęho odpadu. Je pre n├ís pote┼íen├şm pracova┼ą na bud├║cich ┼ítandardoch nakladania s odpadom v hlavn├Żch mest├ích Slovenska a ─îeska a t├Żmto sp├┤sobom tak pozit├şvne vpl├Żva┼ą na takmer dva mili├│ny obyvate─żov. Do n├í┼ího portf├│lia projektov patr├ş tie┼ż spolupr├íca s f├şnskou stavebnou spolo─Źnos┼ąou YIT. V├Żsledkom na┼íej spolupr├íce je ┼ít├║dia k optimaliz├ícii nakladania so stavebn├Żm odpadom na stavb├ích.

Cie─żom na┼íich aktiv├şt je v kone─Źnom d├┤sledku ochrana ┼żivotn├ęho prostredia zni┼żovan├şm vplyvu ─żudskej ─Źinnosti na zmenu kl├şmy a podpora racion├ílneho vyu┼ż├şvania pr├şrodn├Żch zdrojov. Inovat├şvnymi n├ístrojmi a pr├şstupmi zlep┼íujeme v├Żkon trieden├ęho zberu komun├ílneho odpadu, ─Ź├şm zni┼żujeme mieru skl├ídkovania a rob├şme odpady transparentnej┼íie pre komunitu a samospr├ívu.

M├í aj va┼ía samospr├íva niektor├Ż z nasleduj├║cich probl├ęmov s povinn├Żm trieden├Żm zberom kuchynsk├ęho odpadu? 

Probl├ęmy so zapojen├şm obyvate─żov do zberu K-BRO

N├şzke vytrieden├ę mno┼żstv├í

Vysok├ę n├íklady

Zl├Ż komfort triedenia a hygiena

Vysok├í miera zne─Źistenia kuchynsk├ęho odpadu

Zne─Źisten├ę n├ídoby

V├Żznamn├Żm probl├ęmom pri zbere kuchynsk├ęho odpadu je nespokojnos┼ą a ─Źasto aj znechutenie obyvate─żov, ktor├ę  s├║ v├Żsledkom nespr├ívne zaveden├Ż syst├ęmom zberu. To sa nesk├┤r odraz├ş v n├şzkych vytrieden├Żch mno┼żstv├ích odpadu a n├ísledne vo vysok├Żch n├íkladoch na zber tohto odpadu.

Slovensk├ę samospr├ívy ─Źakaj├║ v nasleduj├║cich rokoch ─Ćal┼íie v├Żzvy a ciele, ktor├Żch dosiahnutie bude z├ívisie┼ą aj od ├║spe┼ínosti zberu kuchynsk├ęho odpadu, ktor├Ż priemerne tvor├ş a┼ż 40 % zmesov├ęho KO pod─ża typu z├ístavby. Legislat├şvnou povinnos┼ąou zavedenia trieden├ęho zberu kuchynsk├ęho odpadu to teda nekon─Ź├ş.

Ak├ę v├Żzvy samospr├ívy ─Źakaj├║?

Na Slovensku sa ro─Źne vyprodukuje 1,1 mili├│na ton zmesov├ęho komun├ílneho odpadu. Z doteraj┼í├şch anal├Żz ZKO vypl├Żva, ┼że biologick├í zlo┼żka tvor├ş a┼ż 43% ZKO. Z toho 350 tis├şc ton predstavuj├║ pr├íve kuchynsk├ę odpady, ─Źo predstavuje potenci├íl cca 65 kg kuchynsk├ęho odpadu na obyvate─ża za rok. Pod─ża dostupn├Żch ├║dajov sa v┼íak v obciach, kde bol v roku 2021 zaveden├Ż tento trieden├Ż zber dar├ş zbiera┼ą iba zlomok kuchynsk├ęho odpadu v porovnan├ş s jeho potenci├ílom v KO. Samospr├ívy v nasleduj├║cich rokoch o─Źak├ívaj├║ v s├║vislosti s odpadov├Żm hospod├írstvo ─Ćal┼íie v├Żzvy. Ako je na tom Va┼ía samospr├íva? Pribli┼żuje sa k potenci├ílnym vyzbieran├Żm mno┼żstv├ím? 

55% miera recykl├ície v roku 2025?

Celkov├í miera recykl├ície komun├ílnych odpadov na Slovensku v roku 2020 dosiahla 43,7 %, po odpo─Ź├ştan├ş drobn├Żch stavebn├Żch odpadov to bolo 42,2 %. Cie─ż 50 % miery recykl├ície, ktor├Ż malo Slovensko dosiahnu┼ą v roku 2020, sa tak nepodarilo naplni┼ą. V roku 2025 by pod─ża Programu odpadov├ęho hospod├írstva (POH) SR na roky 2021 – 2025 malo Slovensko dosiahnu┼ą 55% mieru recykl├ície (60% do 2030, 65% do 2035). 

Maxim├ílne 10% komun├ílneho odpadu ukladan├ęho na skl├ídky do roku 2035?

V roku 2020 skon─Źilo na skl├ídkach takmer 50 % komun├ílnych odpadov.

N├íklady na skl├ídkovanie KO a povinn├í MB├Ü od 2023

Celkov├ę priemern├ę n├íklady samospr├ív na skl├ídkovanie nar├ístli zo 40 eur v roku 2018 za tonu na 76 eur v roku 2021. Okrem v┼íeobecn├ęho n├írastu cien, sa k poplatkom od roku 2023 prid├í aj poplatok za MB├Ü v┬ározmedz├ş 35-45 ÔéČ za tonu. N├íklady za tonu skl├ídkovan├ęho KO sa tak u┼ż v┬ábud├║com roku m├┤┼żu vy┼íplha┼ą a┼ż na 100-125 ÔéČ za tonu.

­čĺí Kuchynsk├Ż odpad tvor├ş najv├Ą─Ź┼íiu zlo┼żku ZKO. Pr├íve preto, ak chce Va┼ía samospr├íva dosiahnu┼ą vy┼í┼íie spomenut├ę stanoven├ę ciele a eliminova┼ą dopad narastaj├║cich poplatkov za skl├ídkovanie ZKO, je k─ż├║─Źom k ├║spechu odklon ─Źo najv├Ą─Ź┼íieho mno┼żstva kuchynsk├Żch odpadov zo n├ídob na ZKO

Chcete dosahova┼ą lep┼íie v├Żsledky v triedenom zbere kuchynsk├ęho odpadu? Sk├║ste to s nami!

V─Ćaka na┼íim rie┼íeniam sa samospr├ívam, ktor├ę s nami spolupracovali podarilo dosiahnu┼ą nasleduj├║ce v├Żsledky. Posledn├ę dva roky sme sa intenz├şvne venovali navrhnutiu a zavedeniu syst├ęmu trieden├ęho zberu kuchynsk├ęho biologicky rozlo┼żite─żn├ęho odpadu v Bratislave a aktu├ílne pracujeme na rie┼íen├ş pre mesto Praha. OZ Priatelia Zeme – SPZ maj├║ za sebou ├║spe┼íne zaveden├Ż syst├ęm trieden├ęho zberu v meste Partiz├ínske.

Porovnanie v├Żsledkov zberu K-BRO samospr├ív spolupracuj├║cich s OZ Zenzo a Priate─żmi Zeme ÔÇô SPZ verzus  samospr├íva, kde bol zber zaveden├Ż bez pou┼żitia na┼íich princ├şpov:

Ako s├║ spokojn├ş obyvatelia?

Bratislava1Partiz├ínske2Krajsk├ę mesto s po─Źtom obyv. cca 80 0003
Miera zapojenia (% prevzat├Żch ko┼í├şkov)rodinn├ę domy: takmer 86 %;
bytov├ę domy: takmer 54 %
rodinn├ę domy: dom├íce kompostovanie;
bytov├ę domy: 58 %
neznáma
Vytrieden├ę mno┼żstvo (obyvate─ż/rok)2222 kg / obyvate─ż / rok6,3 kg / obyvate─ż / rok
Miera zne─Źistenia K-BRO0,54 %0,07 %2,65 %
1.: stav k 19.9.2022: distrib├║cia n├ístrojov zberu k tomuto d├ítumu prebehla zatia─ż v 11 zo 17 mestsk├Żch ─Źast├ş v meste Bratislava, model trieden├ęho zberu K-BRO navrhlo OZ Zenzo
2.: tento model trieden├ęho zberu K-BRO navrhlo OZ Priatelia Zeme – SPZ
3.: pou┼żit├ę boli re├ílne d├íta

Ako hodnot├ş zavedenie zberu kuchynsk├ęho odpadu mesto Bratislava?

„Z priebe┼żn├Żch d├ít o zbere kuchynsk├ęho bioodpadu vypl├Żva aj to, ┼że Bratislav─Źania vytriedia viac kuchynsk├ęho bioodpadu ako obyvatelia in├Żch samospr├ív. Zapojenos┼ą dom├ícnost├ş bytov├Żch domov je doposia─ż na ├║rovni pribli┼żne 53 % a v pr├şpade rodinn├Żch domov je to zhruba 90 %. Dohromady triedi kuchynsk├Ż bioodpad u┼ż 107 000 dom├ícnost├ş Bratislavy. Bratislav─Źanky a Bratislav─Źania u┼ż dok├ízali vyzbiera┼ą takmer 2 000 ton vz├ícneho odpadu z kuch├Ż┼ł.  Predpoklad├í sa, ┼że do konca roka prekro─Ź├şme hranicu 4 000 ton.“ ÔÇťZatia─ż, ─Źo obyvatelia in├Żch samospr├ív vytriedia priemerne 11 a┼ż 13 kg kuchynsk├ęho bioodpadu za rok, v Bratislave je to 22 kg na osobu a rok, ─Źo vypl├Żva z ├║dajov, ktor├ę m├íme z doteraz zapojen├Żch mestsk├Żch ─Źast├ş. Potenci├íl je v┼íak ove─ża vy┼í┼í├ş. O jeho dosiahnutie sa budeme sna┼żi┼ą v ─Ćal┼í├şch f├ízach projektu,ÔÇť dod├íva Ivana Male┼í z oddelenia ┼żivotn├ęho prostredia hlavn├ęho mesta.

Zdroj: Magistrát mesta Bratislava

Nakladanie s kuchynsk├Żm odpadom sa sna┼ż├şme robi┼ą efekt├şvnej┼íie, hospod├írnej┼íie, zmysluplnej┼íie a jednoducho lep┼íie. Spojte sa s nami a zlep┼íite v├Żkon trieden├ęho zberu kuchynsk├ęho odpadu vo va┼íej samospr├íve!

Toto chcem pre svoje mesto! Mo┼żnosti spolupr├íce:

Ôťů Anal├Żza s├║─Źasn├ęho stavu nakladania s kuchynsk├Żm odpadom

Posvietime si na v┼íetky d├┤le┼żit├ę faktory ovplyv┼łuj├║ce efektivitu zberu kuchynsk├ęho odpadu vo va┼íej samospr├íve od technick├Żch, cez ekonomick├ę. Analyzujeme slab├ę miesta a ich pr├ş─Źiny. Vyt├Ż─Źime mo┼żnosti pre zlep┼íenie a optimaliz├íciu va┼íej situ├ície. V pr├şpade z├íujmu m├┤┼żeme spracova┼ą anal├Żzu aj pre in├ę zlo┼żky odpadov (resp. cel├ęho syst├ęmu nakladania s odpadmi vo va┼íej obci).

Ôťů Anal├Żzy ZKO a BRKO

Pre rie┼íenie probl├ęmov je potrebn├ę pozna┼ą aktu├ílnu situ├íciu. Anal├Żza odpadov poskytuje spo─żahliv├Ż n├íh─żad na dosahovan├ę v├Żsledky, od ktor├Żch sa s nami m├┤┼żete odrazi┼ą k vy┼í┼í├şm cie─żom triedenia a ─Źistoty vytrieden├ęho odpadu. N├í┼í t├şm organizoval a vykonal prv├║ anal├Żzu kuchynsk├ęho odpadu na Slovensku, disponuje spo─żahlivou metodikou na anal├Żzu ─Źi kuchynsk├ęho, alebo zmesov├ęho komun├ílneho odpadu a zaru─Źene odhal├ş v┼íetky nedostatky triedenia.

Ôťů Vypracovanie n├ívrhu pre optimaliz├íciu a zefekt├şvnenie odpadov├ęho hospod├írstva samospr├ívy

Rie┼íenie ┼íit├ę na mieru cie─żom a mo┼żnostiam va┼íej obce. Analyzujeme aktu├ílnu situ├íciu a navrhneme praktick├ę rie┼íenia s cie─żom zlep┼íi┼ą ekonomiku trieden├ęho zberu a v├Żkonnos┼ą zberu kuchynsk├ęho obsahu va┼íej samospr├ívy. V├Żsledkom je n├ívrh aktiv├şt, ktor├Żmi dosiahnete svoje stanoven├ę ciele.

Ôťů Spolupr├íca s implement├íciou navrhnut├Żch rie┼íen├ş

Odborn├í asistencia pri zav├ídzan├ş rie┼íen├ş navrhnut├Żch pre optimaliz├íciu zberu kuchynsk├ęho odpadu vo va┼íej samospr├íve.

S nami dosiahnete svoje ciele a zefekt├şvnite nakladanie s kuchynsk├Żm odpadom vo va┼íej samospr├íve. Te┼í├şme sa na vz├íjomn├║ spolupr├ícu – nev├íhajte n├ís kontaktova┼ą!